piątek, 14 lutego 2014

Dieta eks-palacza

Ludzie często decydują się na rzucenie palenia głównie ze względów zdrowotnych. Jednak mimo chęci rzucenia pojawia się lęk przed dodatkowymi kilogramami.

Dlaczego tyjemy rzucając palenie?
Palenie papierosów powoduje zwiększenie przemiany materii - zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na energię niezbędną do pracy naszych narządów. Paląc papierosy, nasze serducho zaczyna pracować szybciej między innymi przez wzrost adrenaliny. Potrzebujemy zatem więcej energii do jego pracy. Dodatkowo, adrenalina zmniejsza uczucie głodu, więc automatycznie zmniejszamy ilość spożywanego w ciągu dnia pokarmu. Palenie powoduje także wzrost kortyzolu – hormonu stresu, który jest dodatkowo odpowiedzialny za powstawanie otyłości brzusznej. Kiedy rzucimy palenie, nasze tętno zwalnia, a serce może w końcu odsapnąć. Zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne na jago pracę. Spowalnia się nasza przemiana materii. A jemy tyle samo, a nawet i więcej, zwłaszcza słodyczy. A dlaczego? Dlatego, że u palaczy występuje wzrost glikemii.  Tak jak już wspomniałam, osoba paląca ma podwyższony poziom adrenaliny, kortyzolu oraz glukagonu, które zwiększają stężenie glukozy we krwi. Kiedy rzucimy palenie, nasza glikemia spada i pojawia się ochota na cukier.
Dodatkowo odstawiając nikotynę, nasz organizm przeżywa szok i dochodzi do stresu, przez co poziom kortyzolu  zamiast spaść, wzrasta i może nawet dojść do wartości wyższych niż podczas palenia. To sprawia, że ciągle sięgamy po słodkie i tłuste potrawy, a energia z nich uzyskana odkłada nam się w postaci tłuszczyku na brzuchu.
Wszystko to łączy się ze sobą i powoduje, że po odstawieniu papierosów tyjemy. Część osób po pewnym czasie powróci do swojej wagi, część niestety nie, a nadwaga może się powiększać.


Dieta eks-palacza.
Aby uniknąć tych kilku niechcianych kilogramów, należy postawić na odpowiednie żywienie:
1. Regularne „częściej ale mniej”, czyli 4-5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu, co ok. 3 max 4h. Rozkładając sobie posiłki na mniejsze i zjadane częściej, zabezpieczymy się przed skokami glukozy, co niekorzystnie wpływa na wyrzuty insuliny i co się z tym wiąże – tycie. Zmniejszy się także uczucie „wilczego głodu”.
2. Postaw na warzywa i owoce. Wzbogacając naszą dietę o warzywa i owoce, dostarczamy naszemu organizmowi wielu cennych witamin i minerałów, których teraz szczególnie potrzebuje. Niektóre z tych witamin czy minerałów pełnią rolę antyoksydantów, które są niezbędne w walce z wolnymi rodnikami, szalejącymi teraz po naszym organizmie. Możemy zaliczyć do nich: witaminową triadę antyoksydacyjną – A, C i E, czy np. cynk, mangan i selen. W warzywach i owocach występują także barwniki posiadające właściwości antyrodnikowe. Jest to likopen – czerwony barwnik zaliczany do karotenoidów, oraz luteina.
3. Kiedy pojawia nam się ochota na słodycze, zastąpmy je suszonymi owocami.  Warto jest także dodać do naszej diety produkty obniżające ochotę na słodkie, czyli bogate w chrom. Włączmy w nasz jadłospis także cynamon, który oprócz pozytywnego wpływu na przemianę materii, może wpływać na regulację poziomu cukru we krwi.
4. Pamiętajmy też, że nasz organizm jest obciążony przez zalegające toksyny, dlatego warto postawić na produkty, które wspomogą oczyszczanie naszego organizmu. Nie męczmy naszego ustroju dodatkowymi konserwantami, dlatego starajmy się wybierać żywność jak najmniej przetworzoną.
5. Zadbajmy o nasze kości. Palenie zwiększa ryzyko osteoporozy, dlatego warto jest wprowadzić przetwory mleczne do naszej. Zwracajmy jednak uwagę, by nie zawierały one dodatkowego cukru czy syropu glukozo-fruktozowego, ponieważ takie dodatki także pogarszają kondycje naszych kości.
6. Poprawmy kondycję naszego serducha. Wprowadźmy do naszej diety więcej kwasów tłuszczowych z rodziny n-3, głównie DHA i EPA. Są one ważnym elementem żywieniowym w prewencji chorób sercowo-naczyniowych. Obniżają stężenie triglicerydów we krwi, wykazują działanie antyarytmiczne, zmniejszają agregację płytek krwi, a także obniżają ciśnienie krwi. Dobrym ich źródłem w diecie są tłuste ryby morskie, takie jak: łosoś, makrela, śledź czy tuńczyk.
7. Aby zdetoksykować nasz organizm pijmy także minimum 2l wody dziennie. Możemy do niej dodać także sok z cytryny, który wspomoże oczyszczanie organizmu oraz zawiera witaminę C – wspomniany antyoksydant.
8. Zainwestujmy w zieloną herbatę. Ze względu na wysoką ilość katechin zmniejsza ryzyko wystąpienia raka płuc. Regularne picie tej herbaty może także obniżać poziom cholesterolu oraz zmniejszać ryzyko chorób serca. Pijmy więc minimum jedną filiżankę zielonej herbaty dziennie. 
9. Korzystne przy rzucaniu palenia będzie wprowadzenie do naszego życia codziennego ćwiczeń fizycznych. Nikotyna powoduje uwalnianie w mózgu dopaminy - neuroprzekaźnika, który jest odpowiedzialny za uczucie szczęścia. Ćwiczenia fizyczne wywołują taki sam efekt jak nikotyna, dlatego np. po bieganiu jesteśmy w lepszym humorze. Aktywność fizyczna poprawia także przemianę materii, która jak już wcześniej wspomniałam, jest spowolniona po rzuceniu palenia. 



Subscribe to Our Blog Updates!




Share this article!

60 komentarzy:

  1. Świetnie! Właśnie szukam czegoś, co mój tata mógłby jeść (zamiast cukierków) ;p żeby nie wrócić do nałogu ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zachowanie odpowiedniej diety podczas procesu rzucania palenia jest dosyć ważną kwestią. Dlatego, że zmienia się nasza przemiana materii i organizm zaczyna oczyszczać się z toksyn. Ja rzucałam palenie z metodą https://allencarr.pl i jak na mnie efekt niepalenia wpłynął bardzo dobrze. Starałam się kontrolować to co jem i już teraz wszystko wróciło do normy. Trzymam kciuki !

    OdpowiedzUsuń
  3. moim zdaniem działa rewelacyjnie 5/5 ! :)

    OdpowiedzUsuń
  4. niezły sposób i wykonanie sukces tkwi w prostocie :D

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. Osobiście ja stosowałam dietę po rzucaniu palenia, gdyż wiedziałam że bardzo szybko mogę przytyć. Udało mi się zachować moją stałą wagę z czego jestem szczęśliwa. Oczywiście bardziej mnie radowało to, że w końcu udało mi się rzucić papierosy.

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetny wpis. Cenne porady i przydatne informacje. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  8. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetny tekst! Od roku nie czytałam tak wartościowego artykułu.

    OdpowiedzUsuń
  10. świetny blog i ciekawe treści.

    OdpowiedzUsuń
  11. dużo ciekawych pomysłów tutaj!

    OdpowiedzUsuń
  12. ale tu wiele fajnych wiadomości



    OdpowiedzUsuń
  13. Fajny blog, nowinki ze świata zawsze są warte przeczytania.

    OdpowiedzUsuń
  14. Ten wpis jest bardzo interesujący

    OdpowiedzUsuń

  15. Świetny i bardzo wartościowy wpis. Podoba mi się

    OdpowiedzUsuń
  16. Świetnie opisany temat. Myślę że przyda się ta wiedza wielu osobom.

    OdpowiedzUsuń
  17. Bardzo lubię odwiedzać ten blog

    OdpowiedzUsuń
  18. Dieta w tym procesie odgrywa bardzo ważną rolę.

    OdpowiedzUsuń
  19. Na każdym etapie życia warto zastanowić się nad zmianą nawyków żywieniowych.

    OdpowiedzUsuń
  20. Przyznam że bardzo zaciekawiły mnie informacje tutaj zawarte.

    OdpowiedzUsuń
  21. To podejście jest bardzo rozsądne. Warto po rzuceniu palenia zadbać o dietę która pozwoli na uzupełnienie braków.

    OdpowiedzUsuń
  22. Podoba mi się ten tok myślenia.

    OdpowiedzUsuń
  23. Odpowiednia dieta jest dobra na wszystko.

    OdpowiedzUsuń
  24. Chętnie wykorzystam zdobyte tu informacje w praktyce.

    OdpowiedzUsuń
  25. Z pewnością odpowiednia dieta pozwoli na uzupełnienie brakujących witamin.

    OdpowiedzUsuń
  26. Właściwa dieta to zawsze dobre rozwiązanie.

    OdpowiedzUsuń
  27. Mnie jedna z książek pomogła dowiedzieć się jak odzyskać byłą.

    OdpowiedzUsuń
  28. Szczególnie w momencie porzucania nałogu dobrze jest zadbać o zdrową dietę.

    OdpowiedzUsuń
  29. Porzucenie nałogu to wspaniały krok po którym należy zadbać o organizm i jego regenerację.

    OdpowiedzUsuń
  30. Bardzo trafne spostrzeżenia zawiera ten wpis.

    OdpowiedzUsuń
  31. Właściwa dieta na pewno będzie w tej sytuacji pomocna.

    OdpowiedzUsuń
  32. Ten wpis jest bardzo interesujący

    OdpowiedzUsuń
  33. Dieta w wielu sytuacjach jest pomocna

    OdpowiedzUsuń
  34. Ten tok myślenia bardzo mi się podoba.

    OdpowiedzUsuń
  35. Wpis zawiera bardzo ciekawe informacje

    OdpowiedzUsuń
  36. Uzupełnienie brakujących witamin dzięki diecie to świetny krok

    OdpowiedzUsuń
  37. Bardzo mądry i pouczający jest ten wpis.

    OdpowiedzUsuń
  38. Takie informacje są niezwykle cenne.

    OdpowiedzUsuń
  39. Ten wpis jest bardzo interesujący

    OdpowiedzUsuń
  40. Wiele można się dowiedzieć dzięki tak świetnym wpisom.

    OdpowiedzUsuń
  41. Z pewnością skorzystam z tych przydatnych informacji.

    OdpowiedzUsuń
  42. Te informacje są niezwykle istotne i ważne.

    OdpowiedzUsuń
  43. Informacje zawarte w tym wpisie bardzo mnie zaciekawiły.

    OdpowiedzUsuń
  44. Bardzo fajny wpis. Podoba mi się

    OdpowiedzUsuń

Return to top of page
Powered By Blogger | Design by Genesis Awesome | Blogger Template by Lord HTML